Junior School students compete in UIL academic tournament
More than 700 students competed in events at Goose Creek CISD’s annual junior high UIL Academic meet held Feb. 22 and 23 at Highlands Junior School.

Sixth, seventh, and eighth grade students from every junior school campus competed with each campus represented among the winning teams or individual events.

Individual medals were awarded in spelling, ready writing, general math, number sense, calculator skills, science, listening skills, dictionary skills, prose reading, poetry reading, impromptu speaking and maps, graphs, and charts. Team medals were awarded for group improvisation. Schools also received first place trophies for overall points in each event.

Gold Winner Sweepstakes trophies were awarded to students who earned a gold medal in each of the three events they entered.

The District-wide competition was hosted by Highlands Junior School with the assistance of five campus coordinators.



Event coaches, as well as volunteer monitors, judges and graders, also helped to make this event a success.

Winning students and teams were personally congratulated at the awards ceremony by Dr. Salvador Cavazos, superintendent.

Here is a list of the winners:


Art Memory – Sixth Grade
First place: Josh Protain, Highlands
Second place-tie: Jonas Castro, Horace Mann
Second place-tie: Austin Goodman, Highlands
Fourth place: Alejandro Martinez, Horace Mann
Fifth place: Oscar Coxson, Horace Mann
Sixth place: Lizeth Mendoza, Baytown Jr.

Art Memory – Seventh Grade
First place: Victoria Hettinger, Horace Mann
Second place: Jennifer Shimck, Horace Mann
Third place: Rebecca Brown, Highlands
Fourth place: Basia Perry, Highlands
Fifth place: Samantha Garay, Horace Mann
Sixth place: Craig Cormier, Highlands

Art Memory – Eighth Grade
First place: Dominic Borbon, Highlands
Second place-tie: Valeria Sixtos, Horace Mann
Second place-tie: Sabrina Smith, Highlands
Fourth place: Jannah Janobas, Highlands
Fifth place: Robert Yada, Horace Mann
Sixth place: Avery Weir, Gentry

Calculator Skills – Sixth Grade
First place: Aarushi Shukla, Gentry
Second place: Miriam Gonzalez, Horace Mann
Third place: Semaj Hawkins, Baytown Jr.
Fourth place: Christopher Cerino, Baytown Jr.
Fifth place: Mariana Rodriguez, Horace Mann
Sixth place: Yuliana Garza, Horace Mann

Calculator Skills – Seventh Grade
First place: Havi Nguyen, Gentry
Second place: Ian Tolleson, Baytown Jr.
Third place: Chris Garcia, Horace Mann
Fourth place: Jose Rodriguez, Horace Mann
Fifth place: Heatherly Miles, Horace Mann
Sixth place: James Ryan Epperson, Cedar Bayou

Calculator Skills – Eighth Grade
First place: Hector Godinez, Horace Mann
Second place: Brishan Fiala, Gentry
Third place: Michael Benton, Cedar Bayou
Fourth place: Adamia Coverson, Baytown Jr.
Fifth place: Shatnvare Shinde, Cedar Bayou
Sixth place: Utkarsh Shaima, Horace Mann

Dictionary Skills – Sixth Grade
First place: Melissa Delrio, Baytown Jr.
Second place: Erin Quano, Baytown Jr.
Third place-tie: Nathalis Gonzalez, Horace Mann
Third place-tie: Caitlyn Shaffer, Horace Mann
Fifth place: Athena Janobas, Highlands
Sixth place: Nyanda Chaves, Horace Mann

Dictionary Skills – Seventh Grade
First place: Shantelle Hectita, Gentry
Second place: D’avion Wheatfall, Highlands
Third place: Dawson Saunders, Highlands
Fourth place: Kaegan Knox, Highlands
Fifth place: Nick Rice, Gentry
Sixth place: Norma Trejo, Cedar Bayou

Dictionary Skills – Eighth Grade
First place-tie: Utkarsh Sharma, Horace Mann
First place-tie: Adithya Nair, Highlands
Second place: Annette Iroanya, Gentry
Third place-tie: Erica Truong, Gentry
Third place-tie: Juan Rios, Horace Mann
Fifth place: Daniel Sanchez, Baytown Jr.
Sixth place: Darren Trivedi, Highlands

General Math – Sixth Grade
First place: Sohom Datar, Highlands
Second place: Nayeli Garcia, Horace Mann
Third place: Christopher Cerino, Baytown Jr.
Fourth place: Brianna Lopex, Baytown Jr.
Fifth place: Kavish Pipalia, Gentry
Sixth place: Gabrielle Leggington, Highlands

General Math – Seventh Grade
First place: Ayush Agrawal, Cedar Bayou
Second place: Havi Nguyen, Gentry
Third place: Jose Avena, Highlands
Fourth place: Rafael Mendoza, Highlands
Fifth place: Paige Soape, Cedar Bayou
Sixth place: Annalie Perez, Cedar Bayou

General Math – Eighth Grade
First place: Kyrie Yong, Highlands
Second place: Orion Munez, Horace Mann
Third place: Chinmaye Kulkarni, Highlands
Fourth place: Vamsi Karra, Highlands
Fifth place: Madeline Poulin, Baytown Jr.
Sixth place: Maegan Springer, Baytown Jr.

Group Improvisation – Sixth Grade
Gold Medals: Fullen, Vaughn, Villareal – Gentry
Gold Medals: Woodard, Matute, Herrera – Highlands
Gold Medals: Martin, Tims, Sanchez – Highlands
Gold Medals: Valdez, Hernandez, Laguntes – Horace Mann
Gold Medals: Espino, Hernandez, Quiroz – Horace Mann
Silver Medals: Soape, Barnett, Green – Cedar Bayou
Silver Medals: Herrera, Sandoval, Seaton – Gentry
Silver Medals: Dutt, Barajas, Garay – Highlands
Silver Medals: Meding, Rodriguez, Muratall – Horace Mann
Bronze Medals: Batongmalaki, Gomez – Baytown Jr.
Bronze Medals: Appannedgari, Ibarra, McCafferty – Baytown Jr.
Bronze Medals: Kimble, Cuevas, Motley – Cedar Bayou
Bronze Medals: Monzslerio, Cardiel, Harris – Cedar Bayou
Bronze Medals: Holmes, Williams, Lucatero – Gentry

Group Improvisation – Seventh Grade
Gold Medals: Inglis, Jones, Stevenson – Gentry
Gold Medals: Parker, Rocha, Smith – Gentry
Gold Medals: Tristan, Avena, Saunders – Highlands
Gold Medals: Bruce, Adams – Highlands
Gold Medals: Boyd, Toussant, Windfont – Highlands
Silver Medals: Cavazos, Anderson, Bennett – Baytown Jr.
Silver Medals: Smith, Arceneaux, McCafferty – Baytown Jr.
Silver Medals: Keithly, Tuttle, Tompkins – Cedar Bayou
Silver Medals: Villareal, Briscoe, McIntyre – Gentry
Silver Medals: Acevedo, Gomez, Lupian – Horace Mann
Silver Medals: Fontenot, Leal, Silva – Horace Mann
Bronze Medals: Thompson, Graham, Gutierrez – Baytown Jr.
Bronze Medals: Taylor, Laird, Morris – Cedar Bayou
Bronze Medals: Clarke, Martinez, Rodriguez – Horace Mann

Group Improvisation – Eighth Grade
Gold Medals: Hernandez, Jaramillo, Cedillo – Baytown Jr.
Gold Medals: Scardina, Chavira, Gonzales – Baytown Jr.
Gold Medals: Pence, Francois, Springer – Baytown Jr.
Gold Medals: Joseph, Allicock, Motley – Cedar Bayou
Gold Medals: Dickerson, Quiroz, Springer – Gentry
Gold Medals: Finley, Cantu – Highlands
Gold Medals: Adams, Tellez, Morrison – Highlands
Gold Medals: Rodriguez, Torres, Zamarippa – Horace Mann
Silver Medals: Earnest, Barragan, Villegas – Gentry
Silver Medals: Huerta, Rosas, Contreras – Gentry
Silver Medals: Hobbs, Bowens, Zimmerman – Highlands
Silver Medals: Garcia, Brockman, Magana – Horace Mann
Bronze Medals: Hewitt, Vinegar – Cedar Bayou
Bronze Medals: Green, Gutierrez, Tallant – Horrace Mann

Impromptu Speaking – Sixth Grade
Gold Medal: Alaysia Rollins, Baytown Jr.
Gold Medal: Kathryn Daniels, Gentry
Gold Medal: JoAnn Guerrero, Gentry
Gold Medal: Emily Fullen, Gentry
Gold Medal: Christian Lewis, Highlands
Gold Medal: Tommy Guillory, Highlands
Gold Medal: Pedro Valdez, Horace Mann
Gold Medal: Ryan James, Horace Mann
Silver Medal: Kyle Norwood, Cedar Bayou
Silver Medal: Eric Haffelfinger, Cedar Bayou

Impromptu Speaking – Seventh Grade
Gold Medal: Rebecca Allman, Baytown Jr.
Gold Medal: Ian Barker, Baytown Jr.
Gold Medal: Brian Graham, Baytown Jr.
Gold Medal: Andrew Beck, Gentry
Gold Medal: Madi Parker, Gentry
Gold Medal: Ashlyn Briscoe, Gentry
Gold Medal: Martin Goraskin, Highlands
Gold Medal: Dawson Saunders, Highlands
Gold Medal: Jeffery Benson, Highlands
Gold Medal: Emily Martinez, Horace Mann
Gold Medal: Chris Fontenot, Horace Mann
Gold Medal: Erika Morfin, Horace Mann

Impromptu Speaking – Eighth Grade
Gold Medal: Natalie Pence, Baytown Jr.
Gold Medal: Talton Adams, Highlands
Gold Medal: Darren Trivedi, Highlands
Gold Medal: Kacie Baker, Horace Mann
Gold Medal: Anahi Garcia, Horace Mann
Silver Medal: Amber Schrock, Cedar Bayou
Silver Medal: Brayson Ernest, Gentry
Silver Medal: Angela Tallant, Horace Mann
Bronze Medal: Courtney Barker, Baytown Jr.
Bronze Medal: Blaine Glaspie, Gentry
Bronze Medal: Samantha Bonner, Gentry

Listening Skills – Sixth Grade
First place: Kyle Norwood, Cedar Bayou
Second place: Courtney Keith, Baytown Jr.
Third place: Jocelyn Abarca, Gentry
Fourth place: Semaj Hawkins, Baytown Jr.
Fifth place: Gabrialla Ybarra, Cedar Bayou
Sixth place: Everett Crutchfield, Cedar Bayou


Listening Skills – Seventh Grade
First place: Nathalie Martinez, Cedar Bayou
Second place: Noah Maire, Cedar Bayou
Third place: Bethany Duhon, Gentry
Fourth place: Manuel Guerrero, Baytown Jr.
Fifth place: Shantelle Hectita, Gentry
Sixth place: Brian McCafferty, Baytown Jr.


Listening Skills – Eighth Grade
First place: Leslie Bautiste, Baytown Jr.
Second place: Angelica Reteria, Baytown Jr.
Third place: Erica Truong, Gentry
Fourth place: Gavin Vaughn, Gentry
Fifth grade: Italy Almarez, Baytown Jr.
Sixth grade: Adrian Gonzalez, Cedar Bayou

Maps Graphs & Charts – Sixth Grade
First place: Cheyenne Mohler, Highlands
Second place: Shaily Yader, Highlands
Third place: Alejandro Cantu, Cedar Bayou
Fourth place: Eva Bernal, Horace Mann
Fifth place: Nathalia Gonzalez, Horace Mann
Sixth place: Lane Holman, Highlands

Maps Graphs & Charts – Seventh Grade
First place: Divya Singh, Gentry
Second place: Brandon Ratcliff, Gentry
Third place: Faith Speights, Cedar Bayou
Fourth place: Chance Grey, Cedar Bayou
Fifth place: Tori Foxworth, Highlands
Sixth place: Fabian Macias, Baytown Jr.


Maps Graphs & Charts – Eighth Grade
Gold Medal: Annette Iroanya, Gentry
Silver Medal: Chinmayee Kulkarni, Highlands
Bronze Medal: Karsyn Heyen, Gentry
Fourth place: Adithya Nair, Highlands
Fifth place: Citah Bataz, Cedar Bayou
Sixth place-tie: Edna Mendez, Horace Mann
Sixth place-tie: Juan Rios, Horace Mann

Music Memory – Sixth Grade
First place: Gisselle Huerta, Horace Mann
Second place: Soniya Harold, Gentry
Third place: Maeva Flavien, Highlands
Fourth place: Julie Vargas, Horace Mann
Fifth place: Gabriella Ybarra, Cedar Bayou
Sixth place: Justin Stanley, Cedar Bayou

Music Memory – Seventh Grade
First place: Emily Thomas, Cedar Bayou
Second place: Melissa Galvan, Highlands
Third place: Kimberly Boogle, Horace Mann
Fourth place: Faith King, Highlands
Fifth place: Hailey Gonzalez, Horace Mann
Sixth place: McKayla Zbranek, Cedar Bayou

Music Memory – Eighth Grade
First place: Paola Garibay, Horace Mann
Second place: Michelle Davila, Highlands
Third place: Shade Flavien, Highlands
Fourth place: Dominic Borbon, Highlands
Fifth place: Patrick Fernandez, Cedar Bayou
Sixth place: Adulfo Amador, Cedar Bayou

Number Sense – Sixth Grade
First place: Sohom Oatar, Highlands
Second place: Kavish Pipalia, Gentry
Third place: Aarushi Shukla, Gentry
Fourth place: Noelly Garcia, Horace Mann
Fifth place: Miriam Gonzalez, Horace Mann
Sixth place: Harold Pate, Highlands

Number Sense – Seventh Grade
First place: Ayush Agrawal, Cedar Bayou
Second place: Havi Nguyen, Gentry
Third place: Johnathan Cuellar, Highlands
Fourth place: Aryanna Viger, Cedar Bayou
Fifth place: Norma Trejo, Cedar Bayou
Sixth place: Anthony Garza, Horace Mann

Number Sense – Eighth Grade
First place: Kyrie Yong, Highlands
Second place: Annette Iroanya, Gentry
Third place: Vamsi Karra, Highlands
Fourth place: Samantha Vasquez, Horace Mann
Fifth place: Jayce Howard, Gentry
Sixth place: Jasmine Quiroz, Gentry

Poetry Reading – Sixth Grade
Gold Medal: Melissa DelRio, Baytown Jr.
Gold Medal: Kyara Green, Cedar Bayou
Gold Medal: Lorenzo Salinas, Highlands
Gold Medal: Halle Woodard, Highlands
Gold Medal: Christian Lewis, Highlands
Gold Medal: Ryan James, Horace Mann
Gold Medal: Makiyla McKensie, Horace Mann
Silver Medal: Everett Crutchfield, Cedar Bayou
Silver Medal: Kathryn Daniels, Gentry
Silver Medal: Mariana Rodriguez, Horace Mann
Bronze Medal: Eileen McCafferty, Baytown Jr.
Bronze Medal: Benjamin Boyes, Baytown Jr.
Bronze Medal: Gabriella Ybarra, Cedar Bayou
Bronze Medal: Maria Carver, Gentry
Bronze Medal: Gabriel Griffin, Gentry

Poetry Reading – Seventh Grade
Gold Medal: Cheyenne Thompson, Baytown Jr.
Gold Medal: Ashley Cavazos, Baytown Jr.
Gold Medal: Naomi Carney, Baytown Jr.
Gold Medal: Nathalie Martinez, Cedar Bayou
Gold Medal: Erin Griffin, Gentry
Gold Medal: John Isaacs, Gentry
Gold Medal: Kaylin Strouhal, Highlands
Gold Medal: Sara Roth, Horace Mann
Gold Medal: Bethany Gomez, Horace Mann
Gold Medal: Melanie Leal, Horace Mann
Silver Medal: Amanda Stewart, Cedar Bayou
Silver Medal: Erin Russell, Highlands
Silver Medal: Jose Avena, Highlands
Silver Medal: Kailey Deakle, Gentry
Silver Medal: Noah Maire, Cedar Bayou

Poetry Reading – Eighth Grade
Gold Medal: Javier Benavides, Baytown Jr.
Gold Medal: Natalie Pence, Baytown Jr.
Gold Medal: Elizabeth Brewer, Gentry
Gold Medal: Blain Glaspie, Gentry
Gold Medal: Ralphie Tellez, Highlands
Gold Medal: Marina Rodriguez, Horace Mann
Gold Medal: Kaci Baker, Horace Mann
Gold Medal: Angelica Torres, Horace Mann
Silver Medal: Austin Fulkerson, Baytown Jr.
Silver Medal: Abigail Overhultz, Gentry
Bronze Medal: Arianna Vinegar, Cedar Bayou
Bronze Medal: Brittney Shipp, Cedar Bayou
Bronze Medal: Adrian Gonzalez, Cedar Bayou

Prose Reading – Sixth Grade
Gold Medal: Melissa DelRio, Baytown Jr.
Gold Medal: Kyra Green, Cedar Bayou
Gold Medal: Kristen Barnett, Cedar Bayou
Gold Medal: JoAnna Guerrero, Gentry
Gold Medal: Kathryn Daniels, Gentry
Gold Medal: Kaleb Martin, Highlands
Gold Medal: Katherine Matute, Highlands
Gold Medal: Morgan Birdsong, Highlands
Gold Medal: Makiyla McKenzie, Horace Mann
Gold Medal: Mariana Rodriguez, Horace Mann
Silver Medal: Benjamin Boyes, Baytown Jr.
Silver Medal: Reagan Kimble, Cedar Bayou
Bronze Medal: Eileen McCafferty, Baytown Jr.
Bronze Medal: Wendy Giang, Gentry


Prose Reading – Seventh Grade
Gold Medal: Rebecca Allman, Baytown Jr.
Gold Medal: Tailor De La Vergne, Gentry
Gold Medal: Madi Parker, Gentry
Gold Medal: Ashlyn Briscoe, Gentry
Gold Medal: Abby Boyd, Highlands
Gold Medal: Emily Martinez, Horace Mann
Gold Medal: Bethany Gomez, Horace Mann
Silver Medal: Ashley Cavazos, Baytown Jr.
Silver Medal: Brandon Limones, Baytown Jr.
Silver Medal: Johnny Tompkins, Cedar Bayou
Silver Medal: Jeffery Benson, Highlands
Silver Medal: Tori Foxworth, Highlands
Silver Medal: Celeste Arterburn, Horace Mann
Bronze Medal: Deyla Morris, Cedar Bayou
Bronze Medal: Madison Keithly, Cedar Bayou

Prose Reading – Eighth Grade
Gold Medal: Genesis Rodriguez, Baytown Jr.
Gold Medal: Javier Benavides, Baytown Jr.
Gold Medal: Rafael Tellez, Highlands
Gold Medal: Mateo Cantu, Highlands
Gold Medal: Angelica Torres, Horace Mann
Gold Medal: Marina Rodriguez, Horace Mann
Gold Medal: Kaci Baker, Horace Mann
Silver Medal: Austin Fulkerson, Baytown Jr.
Silver Medal: Krista Motley, Cedar Bayou
Silver Medal: Blaine Glaspie, Gentry
Silver Medal: Samantha Bonner, Gentry
Silver Medal: Darren Trivedi, Highlands
Bronze Medal: Jeanell Allicock, Cedar Bayou
Bronze Medal: Lacie Dickerson, Gentry

Ready Writing – Sixth Grade
Gold Medal: Austin Goodman, Highlands
Silver Medal: Madilyn Lawrence, Cedar Bayou
Bronze Medal: Trisha Mayores, Highlands
Fourth place: Lizbeth Mendoza, Baytown Jr.
Fifth place: Mya Joseph, Highlands
Sixth place: MaKiyla McKenzie, Horace Mann

Ready Writing – Seventh Grade
Gold Medal: Bryn Benoit, Cedar Bayou
Silver Medal: Tori Foxworth, Highlands
Bronze Medal: Paula Brown, Highlands
Fourth place: Sarah Gregorcyk, Cedar Bayou
Fifth place: Emily Martinez, Horace Mann
Sixth place: Hailey Gonzalez, Horace Mann

Ready Writing – Eighth Grade
Gold Medal: Masyn Terry, Cedar Bayou
Silver Medal: Maddie Orozco, Highlands
Bronze Medal: Helen McKay, Cedar Bayou
Fourth place: Edna Mendez, Horace Mann
Fifth place: Dominic Borbon, Highlands
Sixth place: Madeleine Poulin, Baytown Jr.

Science – Seventh Grade
First place: Christopher Fontenot, Horace Mann
Second place: Divya Singn, Gentry
Third place: Yadira Rodriguez, Horace Mann
Fourth place: Carlos Mendoza, Horace Mann
Fifth place: Noah Maire, Cedar Bayou
Sixth place-tie: Paige Soape, Cedar Bayou
Sixth place-tie: Jonathan Cuellar, Highlands

Science – Eighth Grade
First place: Andrew Duran, Gentry
Second place: Orion Munoz, Horace Mann
Third place-tie: Madeline Poulin, Baytown Jr.
Third place-tie: Adulfo Amador, Horace Mann
Fourth place: Joshua Rice, Baytown Jr.
Fifth place: Kyrie Yong, Highlands
Sixth place: Amber Shruck, Cedar Bayou

Spelling – Sixth Grade
Gold Medal: Sohom Datar, Highlands
Silver Medal: Shaily Yadev, Highlands
Bronze Medal: Tina Phan, Gentry
Fourth place: Abigail DeGuzman, Gentry
Fifth place: Everett Crutchfield, Cedar Bayou
Sixth place: Hannah Christensen, Baytown Jr.

Spelling – Seventh Grade
Gold Medal: Uriel Moreno, Highlands
Silver Medal: Luka Schooley, Gentry
Bronze Medal: Nathalie Martinez, Cedar Bayou
Fourth place: Madyson Stewart, Gentry
Fifth place: Kyle Lindstrom, Cedar Bayou
Sixth place: Trenton Carr, Highlands

Spelling – Eighth Grade
Gold Medal: Chinmayee Kulkarni, Highlands
Silver Medal: Utkarsh Sharma, Horace Mann
Bronze Medal: Kaitlan Polimis, Gentry
Fourth place: Hector Godinez, Horace Mann
Fifth place: Adithya Nair, Highlands
Sixth place: Adrian Gonzales, Cedar Bayou